2011. december 6., kedd
Tikki puhatalpú cipők- visszajelzések
Emi és kislánya Damarisz a Tikki puhatalpú próba-kampány során nyert egy pár Tikki puhatalpút, kenderes belsőrésszel. Alább az Emi véleménye olvasható:
Nagyon szeretem a Tikki puhatalput, hajlekony talpa van de megis eleg vastag, hogy ne fazzon leanykam laba benne. Nyaron is szeretjuk a melegben hordani. Az uj modell javara irhato, hogy a 3 talp ossze van varrva, igy nem csuszik el, mint a ragasztott beles. Az allithato boka resz pedig lehetove teszi, hogy a lanykam labara tudjam allitani ahogy no a laba. Az uj moddellrol nekem hianyzik a diszites, hisz olyan aranyosak kis mintakkal. Mi sokaig Tikki hasznalok leszunk. Emi es Damarisz
2011. október 28., péntek
Próbálj ki egy Tikki puhatalpút!
Talán többen ismeritek és kedvelitek a Tikki puhatalpú bőrcipőket. A főként benti használatra ajánlott, de száraz időben kinti használatra is alkalmas kiscipők bőrből készülnek, és viseletük egészséges úgy az éppen járni tanuló kisbabák, mind pedig a kisgyerekek számára.
Most egy játékra hívom mindazokat, akik ki szeretnék próbálni a kiscipők egy új változatát, melynek belső része az eddigi bőr helyett kenderből készül. Ez az anyag a bőrnél egészségesebb, tisztább anyag.
A romániai gyártó 5 pár cipőt ajánl fel azok számára, akik ezt az új változatot ki szeretnék próbálni. Az 1-2 hetes tesztelés után a szerencsés nyerteseknek egy lehetőség szerint fényképes beszámolót kell írniuk a kiscipővel kapcsolatos tapasztalataikról, melyet itt a blogon (vagy a román nyelvű blogomon) közzéteszek, illetve azok, akik maguk is írnak blogot, saját blogjukon is közzétehetik irományukat. A cipőket természetesen a nyertesek megtarthatják.
Ki jelentkezhet a játékra: minden szülő részt vehet, akinek 6 hónap-3 év közötti kisgyermeke van, és romániai vagy magyarországi postacímmel rendelkezik, és aki vállalja, hogy megírja nekünk a véleményét a kiscipőről és lehetőség szerint egy fotót is küld.
Jelentkezni itt a blogon (vagy a román nyelvű blogon), egy kommentár írásával lehet, melyben megemlítitek a kisgyerek korát és nemét aki a kiscipőt majd kipróbálná. Jelentkezni november 6-ig lehet. 7-én sorsolással döntjük el a nyertesek kilétét, majd a cipőcskéket legkésőbb november 18-20-ig kiküldjük a nyerteseknek. A véleményezéseket legkésőbb december 10-ig kell beküldeni a bolt e-mail címére.
Aki regisztrálva van a Facebook-on, kérem kedvelje és ossza meg a Wrapmama's Shop oldalát, illetve a Tikki oldalát is.
A NYERTESEK:
Laurita mommy, wife, woman :) Cristian are 2 anisori si o luna
Kapy Dragos si Eva, si avem 1 an si 11 luni
emi Damarisszal, aki mar 2 eves
Alexandra, Mircea 10 luni
Andra Danila Tudor are 2 ani si 3 luni
Gratulálok!
Köszönöm mindenkinek a részvételt, majd újabb játékokon is várunk!
2011. október 4., kedd
Nemzetközi Babahordozó Hét Szatmárnémetiben- képes beszámoló
Így ünnepeltük a Nemzetközi Babahordozó Hetet Szatmárnémetiben, szeptember 28-30 között:
Babahordozó séta:
Vásárhelyi meghívottaink időben érkeztek, hogy a sétán is részt vegyenek:
Csuhébaba készítés:
Előadások a babahordozásról, anyai ösztönökről, kötődő nevelésről:
Vidám zenebona:
Kovács Katalin a szoptatásról tartott előadást és válaszolt az anyukák kérdéseire:
A három előadónk:
Támogatóinktól értékes nyereményeket kaptunk, melyeket ezúton is köszönünk. A szerencsés nyertesek nagyon örültek az ajándékoknak:
Felvételek a csütörtöki előadásokról:
Babahordozó séta:
Vásárhelyi meghívottaink időben érkeztek, hogy a sétán is részt vegyenek:
Csuhébaba készítés:
Előadások a babahordozásról, anyai ösztönökről, kötődő nevelésről:
Vidám zenebona:
Kovács Katalin a szoptatásról tartott előadást és válaszolt az anyukák kérdéseire:
A három előadónk:
Támogatóinktól értékes nyereményeket kaptunk, melyeket ezúton is köszönünk. A szerencsés nyertesek nagyon örültek az ajándékoknak:
Felvételek a csütörtöki előadásokról:
2011. szeptember 20., kedd
2011. szeptember 3., szombat
Idén is lesznek Szatmári Babahordozó Napok!
Javában folynak az előkészületek a 3. Szatmári Babahordozó Napokra. A program még változhat, de már nagyjából kész. Meg is mutatom, mit tervezünk:
Program- még változhat!
Szeptember 28, délután 16:30 óra
Babahordozó séta , szórólapozás a városközpontban. Indulás 16:30-kor, a Kossuth Kertben található játszótér mellől.
Szeptember 29- Wolfenbüttel u. 36
du. 16 óra: Csuhébaba készítés Somi Judittal
17 óra: Ősi anyai ösztönök avagy káros-e a majomszeretet? Suba Mónika marosvásárhelyi pszichológus előadása, beszélgetés
18 óra: Előadás a babahordozásról- Tarczali Mónika baba és gyermekhordozási tanácsadó, Marosvásárhely
utána: beszélgetés, babahordozó eszközök kipróbálása
Szeptember 30-Wolfenbüttel u. 36
de. Hordozókendő kötési tanfolyam Tarczali Mónikával. Részletekért nálam lehet érdeklődni!
du. 16 óra: Óvodaérett gyermekek és szülők- Suba Mónika pszichológus előadása
17 óra: Zenebona kisgyerekeknek- zenés foglalkozás Hadházi Éva zenetanárral
17:30: Előadás a szoptatásról, Kovács Katalin LLL szoptatási tanácsadó, Nagyvárad
18:30- Tombolahúzás- értékes nyeremények lesznek!
A helyszínen kisebb bazár is lesz. Jelenl lesz a a titiri.ro fajátékokkal, illetve az interlib.ro könyveit lehet majd megvásárolni. Babahordozó eszköz, mosható pelenka beszerzésére is lehetőség lesz.
Támogatóink (remélem a lista még bővülni fog :))) www.organicbaby.ro, www.organik.ro, www.nucidesapun.ro, www.greenbaby.ro, www.titiri.ro, www. meitaibebe.ro, www.interlib.ro, Sályi kerámia (www.salyikeramia.blogspot.com) Albert Csilla, Budai Mária (http://csakneked-bemka.blogspot.com), Reinegger Orsolya
Mivel kiadásainkat főleg a tombolából befolyó összegből szeretnénk-tudjuk fedezni, örömmel fogadunk minden tombolanyeremény-felajánlást! Támogatóink nevét, elérhetőségét feltüntetjük a plakáton illetve szórólapokon, és az esemény helyszínén is felolvassuk. Ezügyben a wrapmama(kukac)gmail.com címre lehet nekem írni.
Médiatámogatók: hamarosan...
2011. augusztus 20., szombat
Zenélés kisgyerekekkel
Ágnes lányunkkal már pici korától fogva nagyon sokat énekeltünk és hallgattunk zenét együtt. Öröm látni, hogy mennyire élvezi a közös éneklést, a zenehallgatást, a zenére való spontán mozgást, táncot. Újabban pedig még jobban kinyílt előttünk a zene világa: éneklés, zenehallgatás közben hangszereket is használunk. Nem kell nagy dolgokra gondolni, egyszerű, fából, fémből, gyermekek számára készült hagszereket használunk, mint például a nyeles facsörgő, agogo, csörgődob és csörgőkarika, kasztanyetta és triangulum. A zenebona nemcsak Ágnesnek, hanem kistestvérének is tetszik. Érdekes dolog megfigyelni, hogy a lányunk hogyan tanulja meg a különböző hagszerek nevét, hogyan érez rá egy-egy dal ritmusára. Hiszem, hogy közben nemcsak jól szórakozunk, hanem a közös zenélés a lelket is gazdagítja.
Alább a kisgyermekek zenei fejlesztéséről szóló írást teszek közzé:
Miért ajánlott a gyermekek korai zenei fejlesztése? Mit mondanak az agykutatók?
A zene, az éneklés, a ritmus a gyermek természetes szükséglete, a személyiség fejlődésében meghatározó funkciója van. Agykutatók bebizonyították, hogy a két agyfélteke más és más képességek elsajátításához köthető. A beszédközpont például a bal agyféltekéhez, míg a zenei képességek nagy része a jobb agyféltekéhez kapcsolható. A két agyféltekét mintegy 200 millió idegrostból álló hálózat köti össze. Minél sűrűbb az idegrost-hálózat, annál több szálon érkezik az információ az egyik agyféltekéből a másikba. Ahhoz, hogy minél jobban összekapcsolódjon a két agyfélteke, az általuk irányított képességeket arányosan kell fejleszteni. Ez azt jelenti, hogy a kisgyermekek korai zenei fejlesztése a legteljesebb személyiség kialakulása érdekében éppen olyan jelentőséggel bír, mint a beszédkészség fejlesztése.
Tudjuk jól, ha a kisgyermek beszédfejlődése csorbát szenved, úgy a nyelvi- és beszédhibák maradandóan bevésődnek. Így van ez a zenei fogékonyság terén is: ha az első életévekben hiányzik a zenei fejlesztés, úgy akadályozottá válhat a későbbi szabad zenei önkifejezés. Megfigyelések is alátámasztják, hogy azok a gyermekek, akik szinte születésüktől kezdődően kapcsolatban állnak a zenével, más tevékenységekben is sikeresebbek lesznek, mint azok, akiket kevés zene, hang vett körül. (Nemcsak a zene, de bármilyen más hang, zörej, ritmus is ösztönző.)
Nem vagyunk elkésve akkor sem, ha gyermekünk születésétől kezdve nem fordítottunk kiemelt figyelmet a zenei fejlesztésre - körülbelül a nyolcadik életévig (az új idegi kapcsolatok kialakulásának intenzív szakaszában) eredményesen serkenthető a ggyermek mindkét agyféltekéje zenehallgatás, zenélés által.
Elmondható tehát, hogy a gyermekek zenei fejlesztése nem csak zenei tehetségük fejlesztését szolgálja, hanem a két agyféltteke harmonikus fejlesztését is, miáltal érzékennyé, kreatívvá, kitartóvá, fegyelmezetté, intelligensebbekké válnak, befogadóvá az őket ért hatásokkal szemben. Képessé válnak érzelmeik kinyilvánításárra, így kommunikációs készségük is jobb lesz.
Miről ismerhető fel a kisgyermek zenei tehetsége?
Már csecsemőkorban minden zörejre, zajra érzékenyen reagál. Jó ritmusérzéke van. Tartósan képes a figyelmét a zenére fókuszálni, odaifigyelni a hangokra. Kétéves kora előtt már egyszerűbb dallamokat képes elénekelni. Hangjának erősségét képes változtatni, érzelmeket kifejezve általa. Könnyen vissza tud emlékezni dallamokra. Szívesen játszik hangszerekkel, hangadó eszközökkel. Szeret zenét hallgatni. Vannak saját dallamai, melyeket ő talál ki. Szereti átalakítani a dalokat, dallamokat. Jobban tud énekelni, mint beszélni, esetleg előbb tanul meg énekelni, mint beszélni.
A fenti jellemzők közül néhány minden kisgyermeknél beazonosítható.
Ne ringassuk azonban illúziókban magunkat - a korai zenei tehetség nem jelenti biztosan a későbbi kiemelkedő zenei tehetséget vagy sikeres pályafutást!
Miért jó a gyermekeknek, ha zenélnek, énekelnek, táncolnak?
A ritmus már a születés előtt áthatja létezésünket: a magzat hallja az anya szívverésének a lüktetését, érzékeli járásának ritmusát. Később a kisbabákat térdünkre ültetve hintáztatjuk, tapsikoltatjuk. Minden gyermek muzikális. A zene a gyermekeknek olyan, mint egy varázslat. Minden gyermekekben megvan az a vágy, hogy mindent kipróbáljanak, így a zenélést is. A zene a megismerés öröme miatt is kedves gyerekkori időtöltés. Kutatások eredményei szerint a korai zenei tapasztalások javítják az agyműködést, és minden egyéb későbbi tanulási folyamatot is hatékonyabbá tesznek.
• Zenéléssel, énekléssel szabadon kifejezhetik érzelmeiket, testükkel szabadon reagálhatnak a zenére. Megfigyelhetjük, milyen felszabadultan énekelnek, amikor boldogok. És annak is tanúi lehetünk, amint a hangjuk, mozgásuk, annak ritmusa megváltozik, amint dühössé, mérgessé, frusztrálttá válnak.
• A zenehallgatás és éneklés a beszédtanulás periódusában nemcsak a zenei, hanem a nyelvi képességeket is fejleszti.
• Fejleszti a szülőkkel, társakkal való együttműködésre való hajlandóságot.
• Javítja a problémamegoldó képességet.
• A kellemes, lágy zene hallgatása megnyugtat.
• Elégedettség érzése tölti el őket, amikor zenélés és táncolás alkalmával megtapasztalják, hogy képesek a testüket és az elméjüket egyszerre, összehangoltan működtetni.
• Új kifejezéseket és ötleteket sajátíthatnak el, amikor saját énekeiket „kitalálják”, vagy ismert dalokat énekelnek, és a zenével együtt mozognak, táncolnak. A dalok szövege gazdagítja a világról szerzett ismereteiket.
o A barátokkal való zenés játék közben megtanulják azt, hogy másokra odafigyeljenek, gondolatokat cseréljenek, és közös nevezőre jussanak.
• A korai zenei fejlesztés a szülőket is segíti annak eldöntésében, hogy gyermekük milyen hangszeren tanuljon majd játszani a zeneiskolában.
Összefoglalva: a zene fejleszti a gyermek kognitív, érzelmi, társadalmi, nyelvi és fizikai készségeit. S ami a legfontosabb: örömöt, sok-sok örömöt nyújt.
A szülő a gyermek legjobb tanítója?
Hiszünk abban, hogy a szerető szülő a gyermek legjobb tanítója, és hat-hét éves korig a gyermek saját otthona a legkiválóbb helyszín a zene világával való ismerkedéshez. A zenélés a családi élet szerves részévé válhat, játékos örömforrás lehet a gyermeknek és szülőnek egyaránt. A gyermek ekkor még nem áll olyan nyomás alatt, mint a szervezett iskolai körülmények között történő zenetanulás folyamán; nem kell teljesítenie, nincs formális tanítási óra, nem kell törődnie a szülői és tanári szigort sem nélkülöző gyakorlással és értékeléssel. A zenével való első találkozás boldog, önfeledt játékot jelenthet.
Ötletek a gyermekekkel való közös zenehallgatáshoz és zenéléshez
A kommunikációs készség fejlesztésének kiváló eszköze a zenehallgatás. Nemcsak a gyermeket, de a felnőtteket, azaz szüleiket is segíti az aktív zenehallgatás abban, hogy jobban tudjanak koncentrálni és fókuszálni, és ezáltal javuljon az a képességük, hogy saját gyermekeik mellett más emberekre oda tudjanak figyelni – ez ugyanis a sikeres kommunikáció alapfeltétele!
• Üljünk, vagy feküdjünk le a szőnyegre, vagy a lakás egyik kényelmes zugába, és állapodjunk meg a gyermekkel, hogy a közösen kiválasztott zenét együtt meghallgatjuk. Kérjük meg a kicsit, hogy csendesedjen el, hunyja le a szemét, és figyeljen a hangokra. Ha a zene hatására táncolni, ugrálni, énekelni támad kedve, ne akadályozzuk meg ebben. Figyeljük meg, milyen hatással van rá a muzsika. Ha tud már beszélni, úgy beszélgessünk arról, milyen érzés volt számára a zenehallgatás, mi jutott eszébe róla.
• Üljünk le egymással szemben. Ha többen vagyunk, alkossunk kört. Hallgassunk meg egy választott rövid zenedarabot, mely lehetőleg nem hosszabb egy-két-három percnél. A zenehallgatás ideje alatt lehetőleg ne beszélgessünk egymással. Ezt követően ismét hallgassuk meg a zenét, és tapsoljunk együtt a zene ritmusára. Még egyszer hallgassuk meg a zenét, közben vegyünk kézbe valamilyen hangszert, és kísérletezzünk új hanghatásokkal, vagy csak egyszerűen kísérjük a zenét a saját hangszerünkkel. A legtöbb kisgyermek szeret közben ugrálni, táncolni, ezért figyeljünk oda, hogy csak olyan hangszer legyen a kezében, amellyel nem tehet kárt magában!
• Mutassunk a gyermeknek néhány hangszert, és mutassuk meg azt is, hogyan lehet megszólaltatni. Kérjük meg, hogy próbálja ő is megszólaltatni. Játsszunk különböző módon: lassan, gyorsan, halkan, hangosan. Fedezzük fel, milyen, ha több hangszer szólal meg azonos időben.
• Kérjük meg a gyermeket, hogy csukja be a szemét, és így figyeljen arra, milyen hangokat hall. Ne csak hangszereket szólaltassunk meg, hanem a helyiségben lévő egyéb eszközöket is, pl. pohár csengése, lábunk dobogása, klaviatúra billentyűinek hangja, stb. – hangok, amelyek körbevesznek bennünket a mindennapokban. Kérjük meg, találja ki, minek a hangját hallotta, majd próbálja meg utánozni a hangokat vagy a ritmust a saját hangjával, tapsolással, dobogással, ugrálással, hangszerek használatával.
forrás: gyermekhangszer.hu
2011. augusztus 12., péntek
Babahordozós Minimum Party
Hosszas tépelődés, pro és kontra érvek felsorakoztatása után, idén végre eldöntöttem: elmegyünk a Minimum Partyra két kisgyerekkel. Voltam már a táborban 2006-ban is, de akkor még gyerek nélkül, és azóta is kívánkoztam elmenni.
Aki esetleg nem hallott volna róla, ez egy művészeti alkotótábor, mely idén már a 16. alkalommal volt megrendezve. A tábor helyszíne egy, a Kászonok völgyében található tisztás, a Tiszástő, és a résztvevők különböző műhelyek tevékenységébe kapcsolódhatnak be. Irodalmi, filmes, fotós, filozófiai, kézműves, zene, tánc és más műhelyek várták idén is az érdeklődőket. A táborban sok mindenre van lehetőség: főként alkotni, de emellett ismerkedni, eszmét cserélni, pihenni, kikapcsolódni, bulizni, erdőben sétálgatni, patakban mosdani, gombászni, tábortűz mellett csendben borozgatni...
A Minimum Party szervezője egy háromgyerekes család, és más családok is érkeztek kisgyermekekkel, a tábor legfiatalabb lakója mindössze 4 hónapos volt, így a tábor a körülményekhez képest igazán gyermekbarát volt. Az óvódás korú gyermekek számára Kata "óvónéni" talált ki újabbnál újabb tartalmas és érdekes foglalkozásokat, a szervezők pedig még kisasztalt és kisszékeket is hoztak fel a tisztásra, ahol a kisgyermekek festegethettek, játszhattak és étkezhettek. Ágnes a "gyermekműhely" aktív résztvevője volt, így egész nap alig láttuk. Csak néha szaladt oda hozzánk meggyőződni arról, hogy még mindig ott vagyunk, vagy elmesélni legújabb élményeit- például azt, hogy erdei sétájuk alkalmával szöcskéket néztek nagyítóval, vagy cickányt láttak.
Amikor az időjárás megengedte, a pici gyerekek a földre letett takarókon(ról:))) kúsztak-másztak, kóstolgatták a füvet stb. De sajnos erre a tábor első hete alatt nem túl sokszor volt lehetőség a borús, esős időjárás miatt. Így Domi az idő legnagyobb részét a hátamon töltötte hordozókendőben vagy Manducában. Onnan nézelődött vagy aludt, amíg én babát varrtam, szocializáltam, s igyekeztem bekapcsolódni a tábori tevékenységekbe. Megmutatom:
Alvás az esőben:
Ágnes esős időben:
Babavarrás:
Itt is babát varrok:
3 Manduca egy helyen (2 táborlakó, egy látogató)
A baba és az elefánt:
Jövőre is megyünk! (Jakabi feltétel mellett)
2011. július 26., kedd
Greenbaby játék a szatmar.ro-n
A Greenbaby bolt és a szatmar.ro hírportál közös nyereményjátékát szeretném figyelmetekbe ajánlani. A feladat nagyon egyszerű: azt kell megírni a versenyfelhívásban megjelölt e-mail címre, hogy a bolt melyik termékét próbálnátok ki és miért. Játsszatok velünk!
2011. július 12., kedd
Varró Dániel- Kötődő nevelés
(ezt a gyermekünk szalvétával
letakart feje fölött
falatozva kell mondogatni)
Mutogatnak sokat énrám:
"de helyes kis batyu, lám!"
Hisz a hátára kötözve
cipel engem anyukám.
Vagy előre, a hasára
kötöz erszényszerűen,
azután így tereget, meg
vacsorázgat derűsen.
S ha elöl van a kendő,
mibe engem kötözött,
megesik, hogy a fejemre
potyog egy kis körözött.
A kötődő nevelésnek
folyománya az a tény,
hogy a gyermek leevődik,
ha nincs szalvéta a fején.
letakart feje fölött
falatozva kell mondogatni)
Mutogatnak sokat énrám:
"de helyes kis batyu, lám!"
Hisz a hátára kötözve
cipel engem anyukám.
Vagy előre, a hasára
kötöz erszényszerűen,
azután így tereget, meg
vacsorázgat derűsen.
S ha elöl van a kendő,
mibe engem kötözött,
megesik, hogy a fejemre
potyog egy kis körözött.
A kötődő nevelésnek
folyománya az a tény,
hogy a gyermek leevődik,
ha nincs szalvéta a fején.
2011. június 27., hétfő
Visszajelzel és nyersz!
Mióta a Greenbaby bolt létezik, mindig érdekelt, hogy mi történik a termékekkel miután tőlünk a vásárlóhoz kerülnek. Érdekelt, hogy mennyire vagytok elégedettek a tőlünk vásárolt pelenkákkal, hordozóeszközökkel és egyebekkel, hogy esetleg milyen problémák merültek fel a termékek használata során. Sok esetben kaptam is visszajelzést e-mailben, de úgy gondolom, a visszajelzéseknek még nagyobb haszna lenne, ha azokat a jövendő vásárlók, ügyfelek is olvashatnák a bolt honlapján.
Ezért kitaláltam egy játékot: megírjátok véleményeteket a tőlünk vásárolt termékekről, és nyerhettek.
Hogyan vehettek részt a játékban:
-megkeresitek a bolt honlapján azt a terméket amiről írni szeretnétek és megírjátok a véleményeteket. Minél több termékről írtok, annál több esélyetek lesz nyerni (maximum 5-ször kerülhet valaki neve a kalapba, de természetesen ötnél több termékről is írhattok, ha kedvetek van). Csak a honlapon regisztrált felhasználók tudnak kommentárt írni az egyes termékekhez.
-írtok nekem egy e-mailt az info@greenbaby.ro címre, amiben felsoroljátok a termékeket amelyekről véleményt írtatok, és írtok egy e-mail címet amin elérhetlek.
Mit nyerhettek: egy 100 RON értékű vásárlási utalványt, amit a Greenbaby boltban használhattok fel.
Július 10-e éjfélig várom kommentárjaitokat, a nyertest július 11-én hirdetem ki.
Megvan a nyertes: a 100 RON értékű vásárlási utalványt Lucilia Vasilescu nyerte. Gratulálok neki. Mindenkinek köszönöm a visszajelzéseket!
2011. június 23., csütörtök
Természetes gondoskodás menstruáció idején
Talán sokan nem is tudják, hogy a megszokott egészségügyi betétek, tamponok helyett ma már más alternatívák is léteznek. De előbb kérdezhetnénk, hogy miért is kellene alternatívák után nézni. Lássuk!
Eldobható menstruációs termékek
A ma használatos egészségügyi betétek az első világháború óta léteznek. Cellulózból és polimer porból készülnek. Ez utóbbit vagy petróleumból, vagy búzából vonják ki, és ez az, ami térfogatának többszörösére nőve szívja fel a nedvességet, miközben zselévé alakul.
Itt egy kisfilm az intimbetétek készítéséről:
Az eldobható intimbetétek és tamponok nem gyakorolnak kedvező hatást az egészségre. Klórral fehérítik őket, és a folyamat alatt keletkező dioxin bizonyítottan rákkeltő vegyület. Az intimbetétek, akárcsak az eldobható pelenkák, nem engedik levegőhöz jutni az intim területeket. A tamponok pedig erősen szárító hatásúak, így kedveznek a gombásodás megjelenésének, használatuk során cellulózszálak válhatnak le, melyek a hüvelyben maradnak. A tamponok használata során fennáll a toxikus sokk szindróma kialakulásának veszélye is. Az intimbetétek illatosításához használt illatanyagok, valamint a műanyag allergiás reakciókat idézhetnek elő.
Környezetre gyakorolt hatásukat tekintve, ugyanaz a helyzet, mint a mosható pelenkák esetében: nem újrahasznosíthatók, a szemétdombra kerülő intimbetétek kb 500 év alatt bomlanak le. A Greenpeace szerint az egészségügyi betétek és tamponok gyártása az egyik legszennyezőbb iparág, ugyanis a betétek és tamponok gyártása sok alapanyagot és sok vizet igényel, és sok kémiai eljárást alkalmaznak. Egy nő több mint 11000 eldobható egészségügyi betétet vagy tampont használ el élete során.
Egészséges és környezetbarát alternatívák:
A mosható intimbetétek biopamutból készülnek, nem fehérítettek, tehát nem tartalmaznak dioxint vagy más káros anyagokat. Használatuk közben a bőr szabadabban lélegezhet, mint a cellulózból készült betétek esetében, így nem áll fenn a gombás fertőzések veszélye. A mosható betéteket nem kell hónapról hónapra újból megvásárolni, elegendő egy készletet beszerezni. Nem szennyezik a környezetet.
A mosható intimbetétek hátránya, hogy mosni kell őket, és valamivel nagyobbak, vastagabbak, mint eldobható társaik, ezért meg kell őket szokni.
Azok számára, akiknek nem szimpatikus a mosható betét, jó alternatíva lehet az eldobható biopamutból készülő betét.
Az intimtölcsér orvosi szilikonból készül, hipoallergén, és semmiféle káros vegyületet nem tartalmaz. A tamponokkal szemben nem szívja magába a nedvességet, hanem csak összegyűjti a folyadékot, így nem borítja fel a PH háztartást, tiszteletben tartja a természetes egyensúlyt. Használatukat sosem hozták összefüggésbe a toxikus sokk szindrómával.
Az intimtölcsér háromszor több folyadékot képes összegyűjteni mint amennyit a legnagyobb nedvszívású tampon felszív, így használata rendkívül kényelmes. Elegendő 4-8 óránként kiüríteni. Az intimtölcsér sportoláshoz, utazáshoz is kényelmes. Az intimtölcsér környezetbarát és gazdaságos megoldás is: egyetlen tölcsért évekig lehet használni. Használata egyszerű, bár egy kis tanulást igényel. Világszerte nagyon sok nő használja megelégedéssel.
Íme egy kis videó a Mooncup használatáról:
A Greenbaby boltban Imse Vimse biopamut intimbetéteket (három méretben- tisztasági, normál és éjszakai), valamint Mooncup intimtölcsért lehet vásárolni.
Címkék:
Imse Vimse,
intimtölcsér,
Mooncup,
mosható egészségügyi betét
2011. június 10., péntek
Greenbaby felmérés
Hihetetlen, de igaz. Lassan elrepült 2 év mióta elindult a Greenbaby bolt. Ezért úgy gondoltam, hogy mielőtt ünneplünk, egy kis felmérést készítek arról, hogy az elmúlt két év alatt mennyire sikerült ügyfeleink igényeit kielégíteni, mennyire vagytok elégedettek szolgáltatásainkkal, az általunk forgalmazott termékekkel, vagy éppen melyek azok a területek, ahol fejlődésre lenne szükség. A visszajelzés nagyon egyszerű. Egy rövid kérdőívet kell csupán kitölteni (a kérdőív most már magyar nyelven is olvasható), amit itt érhettek el:
Kérdőív
Köszönöm mindenkinek a visszajelzést!
2011. június 9., csütörtök
Kell-e fejleszteni a kisgyermeket?
Sok mai kisgyermeket és szüleit nézve, el kell könyvelnünk, hogy a mai világra egyre inkább jellemző versenyszellem, teljesítmény orientáltság őket sem kímélte meg. A világ nyomásának engedve, egyre több szülő gondolja úgy, hogy már pici kortól meg kell alapoznia gyermeke jövőjét, ezért az alig pár hónapos, egészséges babát minden rendelkezésére álló eszközzel fejleszteni próbálja, esetleg különböző fejlesztő foglalkozásokra hordja, később pedig feltétlenül elvárja, hogy az óvodában minimum angolul tanuljon, de legalább egy új énekkel és egy új mondókával a tarsolyában menjen haza minden nap.
Felgyorsult a világ, de nem biztos, hogy a kisbabáknak, kisgyermekeknek is a világgal együtt kell gyorsulni. Nekik az a legjobb, ha engedjük őket a saját ütemükben kibontakozni. Minden fejlesztő célzatú foglalkozás nélkül is tudnak fejlődni, sőt, így tudnak fejlődni igazán. Ha rájuk bízzuk, szépen lassan kinyílik előttük a világ. Lássuk csak, hogyan.
Mozgásfejlődés: az évtizedek óta bevett gyakorlat sok helyen még mindig az, hogy a kisbabát a szülők a kiságyban tartják a nap legnagyobb részében, majd pedig elvárják, hogy mielőbb megtanuljon ülni. Ha pedig már betöltötte a hat hónapot és még nem ül, akkor segítenek rajta: párnákkal körberakva, kitámasztva ültetik. A rácsos kiságy azért is jó, mondják, mert a baba a rácsokba kapaszkodva megtanul majd felállni. És ha ez sikerült neki, akkor hosszú hetekig, hónapokig, kézen fogva vezetgetik, hiszen így tanul meg járni. Nos, ezekre mind semmi szükség. Nem kell a babát sem ültetni, sem vezetni, sőt, járókába sem kell tenni (ez kimondottan káros!!) Ha a rácsos kiságy vagy a 2*2 méteres babakarám helyett úgy négy hónapos korában letesszük a földre, akkor miután a kisbaba rájött, hogy hogyan kell átfordulni hátról hasra és vissza, megtanul gurulni, és így fedezi fel a rendelkezésére álló teret. Később pedig megtanulja felemelni a fenekét és mászni kezd, majd ülni is megtanul. A felállást-járást úgy sajátítja el, hogy a bútorokba kapaszkodik, előbb a bútorok mentén próbál haladni, majd azokat elengedve is megtesz egy-két bátortalan lépést, végül pedig önállóan is járni fog. Az a lényeg, hogy a kisbabának mindig nagyobb tér álljon a rendelkezésére, mint amennyit ő be tud mozogni, ne legyen egy szűk térbe bezárva. Lehet, hogy így hat hónapos kor helyett csak nyolc hónapos korában fog ülni, és nem egy évesen, hanem tizennégy hónaposan fog járni, de ez egyáltalán nem baj. Engedjük a maga ütemében fejlődni!
Értelmi fejlődés: akárcsak a mozgásfejlődés, az egészséges kisbabák értelmi fejlődése is végbemegy magától, ha hagyjuk. Mindent megtanulnak a maga idejében. Fölösleges a három hónapos kisbabának fejlesztő célzattal szókártyákat, képeket mutogatni, a 2-3 évest rajzolni, festeni tanítani, vagy a 4-5 évest számolni, olvasni, írni tanítani, vagy netán angol órára járatni. A kisbabánk abból tanul a legtöbbet, ha velünk lehet, részt vehet napi tevékenységeinkben. Nem szükséges minden fejlesztő célzatú játékot megvennünk neki, a fél napot a játszószőnyegen töltenünk vele, hanem inkább vigyük magunkkal és amennyire lehet, végezzük vele együtt hétköznapi feladatainkat. Amikor nagyobb és érdekelni kezdi a rajzolás, festés, engedjük kibontakozni. Ne mutassuk meg neki, hogy hogyan „kell” fát rajzolni, és ne mondjuk azt neki, hogy a fák törzsét barnára „kell” festeni. Miért baj az, ha a fa törzsét lilára festi, a napot pedig rózsaszínre? Ne öljük meg benne a kreativitást a felnőttek által alkotott szabályokkal. Ha kifestős könyvet veszünk is neki, legalább ne olyat vegyünk, amelyikben az egyik oldalon mutatja, hogy milyen színűre kell festeni a képet. Adjunk a kezébe ceruzát, zsírkrétát, vízfestéket, gyurmát, ha érdekli, és engedjük őt, hadd fedezze fel, hogy hogyan kell ezekkel bánni. Mutassunk meg neki dolgokat, de ne tanítsuk.
Az idegen nyelv tanulásának is eljön az ideje, de semmiképpen nem 4-5 éves korban. Ebben az időszakban az anyanyelv tanulása a legfontosabb. Ha már kicsi korban több nyelvet tanul egy gyermek, fennáll a veszélye annak, hogy egyiket sem tanulja meg igazán, szókincse pedig szegényes lesz.
Kell-e tehát fejleszteni a kisgyermeket? Nem szükséges. Ez persze nem azt jelenti, hogy nem kell vele foglalkozni, el kell őt hanyagolni, hanem csak azt, hogy amikor együtt vagyunk, ne fejleszteni akarjuk, hanem csak játsszunk, és élvezzük egymás társaságát.
A téma iránt érdeklődőknek ajánlom Vekerdy Tamás pszichológus könyveit.
(a cikk a szatmar.ro baba-mama rovata számára íródott)
2011. május 26., csütörtök
Óvjuk kisbabánkat a napsugárzástól!
Míg a napfényre mindannyiunknak nagy szüksége van, a nap sugárzásai (UVA és UVB) káros hatással lehetnek bőrünkre, akár bőrrákot is okozhatnak. Ezért nagyon fontos megóvnunk kisgyermekeinket (és magunkat) a sugárzástól.
A félévesnél kisebb (0-6 hónap) babákat ne tegyük ki közvetlenül a napsütésnek. Amikor a szabadba visszük őket, gondoskodjunk arról, hogy bőrüket sűrű szövésű, lenge ruházat fedje, és adjunk rájuk széles karimájú kalapot. Gondoskodjunk az árnyékról is (akár esernyővel is lehet). Inkább kora reggel és késő délután sétáltassuk őket. Legtöbb napvédő krém nem ajánlott félévesnél kisebb babák számára.
A félévesnél idősebb babákat, kisgyermekeket is védenünk kell a napsugárzástól. Ennek a leghatékonyabb módja az ő esetükben is a megfelelő ruházat, kalap, a séta megfelelő időzítése (de. 10 előtt, du 4-5 után), az árnyékos helyek előnyben részesítése. A félévesnél idősebb babák esetében a napvédő krém is nagyon fontos része a napsugárzástól való védelemnek, de érdemes körültekintőnek lennünk a napvédő krém kiválasztásakor.
Milyen napvédőt használjunk?
Ellenőrizzük a napvédő krém hatóanyagát. A kémiai szűrős napvédőkkel szemben részesítsük előnyben az ásványi szűrőseket.
-Kerüljük a következő összetevőket tartalmazó krémeket: oxybenzone, Benzophenone-3, A vitamin (fokozza a napvédő krém rákkeltő hatását). Részesítsük előnyben azokat a krémeket, melyek hatóanyaga a cink oxid vagy titánium dioxid.
-Kerüljük a spray, por formájú napvédőket, valamint az 50+ faktornál magasabbakat. Használjunk vízálló, 30-as faktorú, széles spektrumú krémet mely mind az UVA mind pedig az UVB sugaraktól véd.
Mielőtt nagyobb bőrfelületet bekenünk, teszteljük a kiválasztott krémet előző nap a baba bőrének egy kis felületén (pl. a csukló belső felén), és csak akkor használjuk, ha nem okoz pirosodást, irritációt. A napvédő krémmel naponta többször kenjük be kisgyermekünket (és magunkat is!), főleg ha a gyerek a közben vízben is játszik vagy sokat izzad.
A kisgyerekek szemét napszemüveggel óvhatjuk az UV sugarak káros hatásaitól.
forrás
2011. május 16., hétfő
Gyermeknapi meglepetés...
A közelgő gyermeknap megihletett és kitaláltam valamit. Íme:
Regisztrálj a Greenbaby oldalon és iratkozz fel a hírlevélre május 28.-a éjfélig és máj 29-én megnyerheted a két 50 RON értékű vásárlási utalvány egyikét, mellyel gyermeknapi meglepetést vásárolhatsz kisbabádnak, kisgyermekednek a Greenbaby boltban. (pl. O-ball, etetőtálka, babaevőeszköz stb..). A sorsoláson a már regisztrált ügyfelek is részt vesznek. Azok, akik már rendeltek a Greenbaby boltból, dupla eséllyel indulnak a sorsoláson. Te részt veszel?
2011. május 11., szerda
Könyvajánló kismamáknak-1
Márta Guóth-Gumberer-Elizabeth Horman: Szoptatás, Sanoma Budapest 2003
A szoptatás egyszerű és természetes dolog, ugyanakkor mégis nagyon összetett és buktatókkal teli. Éppen ezért olyan könyvet ajánlok minden szoptatásra készülő és szoptató kismamának, melyből a szoptatással kapcsolatos korszerű és hasznos információkhoz juthatnak, és amelyben problémák esetén megoldási javaslatokat is találnak.
„A kisbaba szoptatása értékes ajándék a babának, Önnek és az egész családnak. Szüléssel életet ad gyermekének, szoptatással táplálékot és biztonságot nyújt neki”- áll Márta Guóth-Gumberer és Elizabeth Horman könyve első fejezetének bevezetőjében. A könyv abban segíti a leendő és gyakorló kismamákat, hogy ezzel az értékes ajándékkal élni is tudjanak.
A könyv a szoptatásra való felkészüléssel indul, és végigkíséri a kismamát a szoptatás teljes időszakán, egészen a természetes elválasztásig. A könyv alcíméhez hűen- Tanácsok és gyakorlati segítségnyújtás a szoptatás egész ideje alatt- a szerzők valóban számos gyakorlati tanáccsal látják el az olvasókat. A szerzőpáros mindkét tagja nemzetközi vizsgával rendelkező szoptatási tanácsadó (IBCLC).
A könyv első fejezetéből megtudhatjuk, hogy tulajdonképpen mi is történik szoptatáskor és hogy hogyan tudunk a legjobban felkészülni kisbabánk mellből való táplálására.
A szülés utáni első napok, hetek kritikusak a szoptatás szempontjából, ilyenkor sok kismamának okoz nehézséget a helyes mellre tétel, a szoptatás gyakoriságának, időtartamának meghatározása, a legalkalmasabb szoptatási testhelyzet megtalálása, valamint sok más kérdés is felmerül, melyekre a könyvben választ találhatunk. A könyv harmadik fejezete foglalkozik az édesanyákat különösen érdeklő témákkal is, például azzal hogy hogyan lehet egyszerre anyává válni és nőnek maradni, hogy hogyan fér össze a szoptatás és a szexualitás, valamint hogy hogyan ajánlott táplálkozni a szoptatás ideje alatt.
A szerzők külön fejezetet szentelnek a szoptatási nehézségeknek, ezen belül tárgyalják a sürgető problémákat (mellgyulladás, szopási sztrájk, túl kevés tej stb), a rendkívüli gondoskodást igénylő kisbabákat (allergia szempontjából veszélyeztetett kisbabák, ikrek), valamint a rendkívüli helyzeteket (fogyatékkal született kisbaba vagy fogyatékkal élő anya, a szoptatás újrakezdése, örökbefogadott kisbaba szoptatása stb).
Végül, az utolsó fejezetben arról olvashatunk, hogy hogyan lesz vége a szoptatási időszaknak, és hogy mit tehetünk azért, hogy a melltől való elválás zökkenőmentes legyen.
Márta Guóth-Gumberer-Elizabeth Horman könyve annyira teljes körű és szakszerű tájékoztatást nyújt a szoptatással kapcsolatos kérdésekben, hogy nem hiányozhat a leendő és gyakorló kismamák könyvespolcáról.
ezt a cikket is a szatmar.ro-nak írtam. :)
2011. május 7., szombat
Mosható pelenkák- Környezetbarát és egészséges alternatíva az eldobható pelenkák helyett
(Az alább olvasható ismeretterjesztő cikkecske megjelent a szatmar.ro portálon is. )
Első gyerekem tíz hónapos volt, amikor a papírpelenkák használatáról áttértünk a moshatóra. Azóta sem bántam meg, mert tudom, hogy a mosható pelenkák egészségesebbek, környezet- és pénztárca-kímélők (ez utóbbi akkor igaz, ha az embert nem kapja el a hév és nem vásárol össze mindenféle pelenkát).
A mosható pelenkák egészségesebbek, mert nem tartalmaznak zselét (polyakril golyócskák), ami a vizelet hatására kioldódva a baba bőrébe szívódik, és mert többségük természetes anyagból készül. Az eldobható pelenkákban található zselé miatt, az első vizelet után a pelenka légmentesen elzáródik, tehát a kisbaba bőre nem tud szellőzni.
A mosható pelenkák használatával környezetünket is kíméljük. Míg az eldobható pelenkákból 4000-6000 darabra van szükség egy gyermek pelenkázásához, születéstől a szobatisztaságig, mosható pelenkából mindössze 15-20 darabbal is boldogulhatunk. Gondoljuk el, milyen különbséget jelent ez ami a pelenkázás során keletkező hulladékot illeti: 1 tonnányi, 100 év után sem lebomló szemét, szemben a néhány hónap alatt lebomló kis kupaccal.
Az sem mellékes, hogy a mosható pelenkázás során a szennyeződés oda kerül, ahol a helye van: a csatornázási rendszerbe, míg az eldobható pelenkák tartalmukkal együtt kerülnek a szemétdombra, ahol fertőzési forrásokká is válhatnak. Sokan hozzák fel érvként a mosható pelenkák használata ellen a mosás által okozott szennyezést. Nos, ez nem állja meg a helyét. A mosható pelenkát használó szülők többsége környezetkímélő mosószerekkel mossa nem csak a pelenkákat, hanem a család ruháit is, ezáltal is hozzájárulva a környezet tisztán tartásához.
A mosható pelenkák használata gazdaságosabb az eldobható pelenkáknál. Az egész pelenkás időszakra elegendő mosható pelenkát megvásárolhatjuk körülbelül tíz havi eldobható pelenka árából. Ha a mosás árát is beleszámítjuk, még mindig jelentősen olcsóbban jöhetünk ki. A mai mosható pelenkák látványnak sem utolsók: színesek, mintásak, puhák, szépek. Öröm kézbe venni őket.
Ha már eldöntöttük, hogy mosható pelenkát szeretnénk használni, fejtörést okozhat, hogy milyet is válasszunk a piacon kapható rengetegféle közül, ezért röviden ismertetem a mosható pelenkák fajtáit. Amikor mosható pelenkára gondolunk, egy két részből álló rendszerben kell gondolkoznunk: nedvszívó és vízzáró rész. Ez a két rész lehet különálló, ez esetben prefoldról (téglalap alakú többrétegű pelenka pamutból vagy bambuszból) vagy nadrágpelenkáról (az eldobható pelenkákhoz hasonló szabású pelenka, ami pamutból, bambuszból vagy más anyagokból készül, és tépőzárral vagy patenttel illeszthető a kisbabára) és nedvességzáró pelenka külsőről (ez szintén az eldobható pelenkákhoz hasonló szabású, készülhet laminált poliuretánból vagy gyapjúból) van szó.
Ha a nedvszívó és vízzáró rész egyben van, akkor All-in-one (AIO), azaz minden az egyben pelenkáról beszélünk. Az AIO pelenkák hasonlítanak leginkább az eldobható pelenkákra, egy darabban lehet őket a babára adni, a nedvszívó és vízzáró rész egybe van varrva. Ma már olyan AIO pelenkák is vannak, melyeket ugyan egy darabban adhatunk a babára, de mosáshoz szét lehet őket szedni. Ilyenek a zsebes pelenkák (ezek egy két rétegű külsőből állnak, valamint a két réteg által képezett zsebbe helyezhető nedvszívó betétekből) vagy a külsőből és patenttal rögzíthető belsőből álló pelenkák. Mielőtt egy nagyobb szettbe beruháznánk, érdemes többféléből venni egy-egy darabot próbaképpen, és abból venni majd többet, amelyik fajta nekünk a leginkább tetszik.
2011. április 23., szombat
Szép Húsvétot mindenkinek!
Életem első fonott kalácsával, és a kislányommal közösen festett tojásokkal kívánok e blog minden olvasójának áldott, szép ünneplést!
2011. április 7., csütörtök
Játék- Szeretem hordozni a kisbabámat!
Egy újabb játékot indítottam, mely ezúttal a Facebook-on zajlik. Íme a játékszabályok:
Tölts fel egy fényképet, melyen kisbabádat hordozod (babahordozó eszközben vagy ha nincs babahordozód, de szeretnél egyet, ölben) a Greenbaby Facebook-os oldalán található versenyalbumba. A fotóhoz írj egy kommentárt, melyben 3 érvet hozol a babahordozás mellett, majd gyűjts kedvelőket! A verseny nyereménye egy Bora babaerszény, melyet az a versenyző visz el, akinek a fotóját a legtöbben kedvelik (like).
A verseny április 7-19 éjfél között zajlik, a nyertest április 20-án hirdetem ki.
Gyere te is, hogy együtt népszerűsítsük a babahordozást!
A versenyalbum itt található: http://www.facebook.com/home.php#!/album.php?id=282949605398&aid=340141
2011. április 2., szombat
Babaélet cumi nélkül
Az alábbi cikket a szatmar.ro baba-mama rovatának írtam, gondoltam itt is közzéteszem. :)
Nagyon sokak számára elképzelhetetlen az, hogy egy kisbabának ne legyen cumija. A kórházból hazatérve, sok újdonsült szülő ad cumit a kisgyerek szájába, amikor úgy látja, hogy az nyugtalan, sírós, és nem tudja könnyen megnyugtatni. Pedig a cumi nem létszükséglet a kisbaba számára, többet árthatunk vele, mint amennyit használunk.
Miért nem ajánlatos a cumi használata?
- A cumival nem oldjuk meg a kisbaba problémáját, csak látszólag. Míg a kisbaba megnyugszik a cumi szopogatásától, ugyanis így kielégíti szopási szükségletét, lehet, hogy közben továbbra is kielégítetlen marad az az igénye, ami miatt sírt: továbbra is fázik, éhes, szomjas, álmos vagy egyszerűen csak ölbe vágyik.
- Ezen túl a cuminak (akárcsak a cumisüveg és a bimbóvédő használatának) más negatív hatása is van az anyatejjel táplált kisbabákra. A kisbabák az első hónapokban sajátítják el a mellen való szopást, és amikor cumit adunk nekik, összezavarhatjuk őket, ugyanis a cumit (cumisüveget, bimbóvédőt) más technikával kell szopni mint az anyamellet. Ha létrejön a cumi-mellbimbó zavar, nagyon nehéz a kisbabát ismét megtanítani helyesen szopni az anyamellet.
- Az a kisbaba, aki szopási szükségletét a cumi, cumisüveg segítségével elégíti ki, kevesebbet fog szopni, és ez a tejtermelés rovására is mehet.
Hogyan nyugtassuk meg a síró kisbabát cumi nélkül?
Úgy, hogy próbáljuk meg kideríteni a nyugtalanság okát. A síró újszülöttet tegyük mellre, akkor is, ha csak 1-1,5 óra telt el a legutóbbi szoptatás óta. Tegyük tisztába. Ha tiszta a pelenka, tele a pocak, és továbbra is sír, akkor vegyük ölbe.
A sokat síró, hasfájós kisbabákat is meg lehet nyugtatni cumi nélkül: tegyük hordozókendőbe (feltétlenül magunk felé fordítva!), úgy sétálgassunk velük. A hordozókendőben való mozgás masszírozza, melegíti a kisbaba pocakját, segíthet a gázok eltávozásában is. Ha hordozókendőt, vagy más hordozóeszközt használunk, a kisbabánk is nyugodt lesz, mi pedig el tudjuk látni teendőinket a háztartásban. Ne féljünk attól, hogy elkényeztetjük (fel- és elkapatjuk) a babát, ha sokat van ölben vagy hordozókendőben. Az első hónapokban a babának éppen a mi közelségünkre van a legnagyobb szüksége ahhoz, hogy kiegyensúlyozott legyen, később pedig magabiztos felnőtt váljon belőle. Ne adjunk neki gondoskodás helyett pótszereket!
Nagyon sokak számára elképzelhetetlen az, hogy egy kisbabának ne legyen cumija. A kórházból hazatérve, sok újdonsült szülő ad cumit a kisgyerek szájába, amikor úgy látja, hogy az nyugtalan, sírós, és nem tudja könnyen megnyugtatni. Pedig a cumi nem létszükséglet a kisbaba számára, többet árthatunk vele, mint amennyit használunk.
Miért nem ajánlatos a cumi használata?
- A cumival nem oldjuk meg a kisbaba problémáját, csak látszólag. Míg a kisbaba megnyugszik a cumi szopogatásától, ugyanis így kielégíti szopási szükségletét, lehet, hogy közben továbbra is kielégítetlen marad az az igénye, ami miatt sírt: továbbra is fázik, éhes, szomjas, álmos vagy egyszerűen csak ölbe vágyik.
- Ezen túl a cuminak (akárcsak a cumisüveg és a bimbóvédő használatának) más negatív hatása is van az anyatejjel táplált kisbabákra. A kisbabák az első hónapokban sajátítják el a mellen való szopást, és amikor cumit adunk nekik, összezavarhatjuk őket, ugyanis a cumit (cumisüveget, bimbóvédőt) más technikával kell szopni mint az anyamellet. Ha létrejön a cumi-mellbimbó zavar, nagyon nehéz a kisbabát ismét megtanítani helyesen szopni az anyamellet.
- Az a kisbaba, aki szopási szükségletét a cumi, cumisüveg segítségével elégíti ki, kevesebbet fog szopni, és ez a tejtermelés rovására is mehet.
Hogyan nyugtassuk meg a síró kisbabát cumi nélkül?
Úgy, hogy próbáljuk meg kideríteni a nyugtalanság okát. A síró újszülöttet tegyük mellre, akkor is, ha csak 1-1,5 óra telt el a legutóbbi szoptatás óta. Tegyük tisztába. Ha tiszta a pelenka, tele a pocak, és továbbra is sír, akkor vegyük ölbe.
A sokat síró, hasfájós kisbabákat is meg lehet nyugtatni cumi nélkül: tegyük hordozókendőbe (feltétlenül magunk felé fordítva!), úgy sétálgassunk velük. A hordozókendőben való mozgás masszírozza, melegíti a kisbaba pocakját, segíthet a gázok eltávozásában is. Ha hordozókendőt, vagy más hordozóeszközt használunk, a kisbabánk is nyugodt lesz, mi pedig el tudjuk látni teendőinket a háztartásban. Ne féljünk attól, hogy elkényeztetjük (fel- és elkapatjuk) a babát, ha sokat van ölben vagy hordozókendőben. Az első hónapokban a babának éppen a mi közelségünkre van a legnagyobb szüksége ahhoz, hogy kiegyensúlyozott legyen, később pedig magabiztos felnőtt váljon belőle. Ne adjunk neki gondoskodás helyett pótszereket!
2011. március 26., szombat
Mosható pelenkázni jó!
Már egy hete készülök ide is feltenni a román nyelvű blogon már közzétett játék kiírást.
Íme:
Gyertek győzzük meg a kétkedőket, hogy jó dolog mosható pelenkát használni! Aki már használja őket, írjon három érvet, hogy miért jók, aki pedig szeretné kipróbálni a mosható pelenkákat, írjon három okot, amiért kipróbálná.
A játékban résztvevők között mosható pelenkákat fogok kisorsolni. Egy Wonderoos minky, egy Wonderoos PUL és egy Little Lamb bambuszpelenka+Bummis külső vár gazdára!
Így lehet beszállni a játékba:
-a felhívás után egy megjegyzésben leírod, hogy te miért tartod jónak a mosható pelenkákat, vagy miért próbálnád ki őket
-ha több esélyt szeretnél a nyerésre, érveidet tedd közzé a Facebook-os üzenőfaladon, illetve a Greenbaby Facebook-on található oldalán is
-ha még egy esélyt szeretnél, írj blogbejegyzést a mosható pelenkákról. Ne felejtsd el megírni nekem is a bejegyzésed linkjét.
A játékra április 1-ig lehet jelentkezni, a nyerteseket április 2-án hirdetem ki.
Gyertek játszani!
2011. március 19., szombat
Cikkek a szatmar.ro-n
A szatmar.ro hírportál felkérésére, hetente egy kisbabákról, gyermeknevelésről szóló cikket írok. Eddig a következők jelentek meg:
Első hetek a babával
Tévhitek a szoptatással kapcsolatban
Az anyatejes kisbabák hozzátáplálásáról
A kötődést segítő nevelés
Alszik a baba
A babahordozásról, mosható pelenkázásról is tervezek írni. Van ötletetek, hogy miről lenne még érdemes írni?
Első hetek a babával
Tévhitek a szoptatással kapcsolatban
Az anyatejes kisbabák hozzátáplálásáról
A kötődést segítő nevelés
Alszik a baba
A babahordozásról, mosható pelenkázásról is tervezek írni. Van ötletetek, hogy miről lenne még érdemes írni?
2011. március 17., csütörtök
Így néz ki a boltocskám
2011. március 12., szombat
Vándor Magyarinda- benyomások és fotók
Itt fogom közzétenni a vándor Magyarindáról beérkezett véleményeket és fotókat.
Íme az első:
"Én elso látásra beleszerettem ebbe a csodás hordozóba... ehhez nagy
részben hozzájárult a gyönyörű mintája, és a jó anyagja.
Vasárnap keresztelőre mentünk, nagyon örvendtem, hogy épp nálam volt a
Magyarinda, igy a kisebbik fiamat szépen felvettem a hátamra és úgy
mentünk a templomba. Nagyon szépen, csendben ült a hátamon, szerintem
nagyon jól érezte magát, kényelmesen ült.
A nagyobbat is többször felkötöttem, őt is hátra, nagyon élvezte, és
kényelmes volt, jól eloszlódott a súly. Őt könnyen felkotöttem egyedül
is, a picivel kicsit nehezebben ment, de biztosan belejönnék idővel :)
Összegezve szerintem egy nagyon jó kis hordozó. Nagyon tetszett az a
kis kapocs amivel a kapucnit fel lehet csatolni... (mondjuk azt nem
próbaltam ki és kíváncsi lennék rá hogy vajon nagyobb gyerkőcöknek is
jó a kapucni?). Szerintem kirándulasra és hosszabb utakra is megállja
a helyét, én biztosan ilyet vennék mert nincsen saját súlya, nem kell
pluszba cipelni, és a kicsi zsebbe éppen belefer a minimalis kellék.
Köszönom a lehetőséget hogy kiprobálhattam.
Szeretettel
Zsuzsa
Két újabb vélemény érkezett a Magyarindáról, román nyelven itt olvashatók.
Mókuspárék véleménye a Magyarindáról:
Nekem első ránézésre megtetszett a Magyarinda igényes kidolgozása, szép díszítőmotívuma és kipróbálva is egy nagyon kényelmes és praktikus hordozónak bizonyult.
Ami különösen tetszett benne az maga a csatossága, a készre beállítható, rövid pántok amiket egy-kettő az izgága kisfiam köré tehetek és már indulhatunk is. Ugyanez a jellemvonása az utcán is nagy előny volt számunkra, mivel újabban Mátyás szereti magát lekérni a hátamról, aztán pedig felkérezkedik előre, ezt a "műveletet" nekem Mei Tai-ban kicsit bonyolultabb kivitelezni, pláne ha csak ketten vagyunk.
Háton hordozásnál is, de főképp elől hordozásnál nagyon hasznos a kis csatocska ami a vállpántokat összefogja, mintha a súlyeloszlás is jobb lenne általa. Ha már a súlyt említem szintén a Magyarindát dicséri, hogy könnyű a saját súlya és így nem akadályoz a mozgásban ha időközben kisfiam kikéredzik belőle az utcán.
Szerintem Mátyásnak is nagyon tetszett, hogy nem kell sokat fűzzem a pántokat vagy csak én tudtam ezáltal gyorsabb lenni, mindenesetre nyugisabb volt a beültetéskor, útközben pedig egy darabig lekötötte figyelmét a pánton lévő csatok fürkészése.
Édesanyám is kipróbálta a benne való hordozást, igaz Ő csak előre akarta feltenni, de meg volt elégedve vele, kényelmesnek találta úgy is.
Nagyon jó volt kipróbálni a Magyarindát, köszönjük a lehetőséget!
Mágnes:
Első alkalommal mikor megláttam az oldaladon, szerelmes lettem bele, nagyon nagyon megtetszett, ugyanis azt éreztem, hogy ez Nekem készült, az Én világomat képviseli, nekem kell ilyen. Aztán lebeszéltem magamat a megvásárlásáról, pusztán azért mert Villő már megnőtt mire Én tudomást szereztem erről a szépségről.
S úgy döntöttem, hogy majd ha lesz harmadik gyermekünk akkor Neki vásárolunk egyet.
Nagyon örültem ennek a lehetőségnek, hogy kipróbálhatom mielőtt megvenném.
És akkor következzen a véleményünk( a férjem is kipróbálta és Neki is hasonló volt a véleménye, így kettőnk benyomását osztanám meg):
- Nagyon, nagyon jó volt számunkra a súly elosztás, annyira jó volt a hátamnak hogy nem is fájt, egyáltalán amíg nálam volt, és használtam
-Nagyon kellemes, meleg színvilága tetszett
- A lányom is élvezte, nem volt gond a használatakor.
-Ami viszont kifejezetten kényelmetlen volt, hogy miután felvettem a lányom a hátamra, a vállpántokat csak kizárólag segítséggel tudtam meghúzni, mert nem volt kezem ügyében ( hátra felé kellett húzni, hogy a megfelelő szorítást elérjem s az egy kicsit nehéz volt nekem. A Manducával ellentétben, amelyet csak lefele húzod és működött)
Nem akartam össze hasonlítani semelyik más csatos hordozóval, de sajnos ezt muszáj volt, most mert van viszonyítási alapom.
Nem tudom ezt a készítőkkel lehet -e közölni, ugyanis ha ezen változtatnak szerintem, többen választják majd az Ők termékeit.
Én tudom, így kipróbálva, bármennyire is Engem jellemez, az Én világomat idézi, így nem vásárolnám meg, inkább egy jó minőségű kendőt vennék, a harmadik gyermekem hordozására.
Ha ez változna, gondolkodás nélkül vennék, mert a férjem is és Én is nagyon megszerettük.
Megjegyzés tőlem: a csattal kapcsolatban megkérdeztem a készítőt. Elmondása szerint ezután már egy oda-vissza állíthatós csatot fognak használni, úgyhogy vélhetőleg könnyebb lesz beállítani a pántokat. :)
Kinga:
A fotók alapján volt némi fenntartásom a Magyarindával kapcsolatosan, nem komálom az ennyire echte népiesch darabokat. Ez persze ízlés kérdése, biztosan van, aki kifejezetten a dekorja miatt választja ezt a hordozót, engem viszont épp a kapható minták tartanak vissza attól, hogy azon nyomban rendeljek egyet. Ugyanis hihetetlenül kényelmesnek bizonyult! Háti hordozásra korábban szövött kendőt és Bondolinót használtam, és soha egyik sem volt annyira kényelmes viselet, mint a Magyarinda. Első alkalommal 3 órát volt rajtam Máté, aludt is benne kb 45 percet, és ébredéskor nem sírt, ami pedig elég gyakran előfordult kendőben. Nem vágta a vállam, nem húzta a hátam, nem fájdult meg a nyakam, nem nyilalt a derekam, és Máté testtartása is abszolút szimmetrikus volt benne, szép, nagy terpeszben tartotta a lábát. Ami a használatát illeti, elsőre ügyetlenkedtem, laza pántokkal vettem fel, és miután a gyerkő benne volt, már nem tudtam egyedül feszesre húzni. Másodjára viszont pontosan beállítottam a vállpántokat, és így rendkívül egyszerű volt felvenni bele a gyereket, akár az utcán is - számomra ez a legfontosabb érv az SSC mellett, a kendőt nem bírnám menet közben újrakötni.
A fotókon pedig, némileg ellentmondva kezdősoraimnak, az látszik, hogy a Magyarinda karakteres dekorjához nagyon jól hozzá lehet öltözni. :)))
Köszönjük, hogy kirpóbálhattuk,
Íme az első:
"Én elso látásra beleszerettem ebbe a csodás hordozóba... ehhez nagy
részben hozzájárult a gyönyörű mintája, és a jó anyagja.
Vasárnap keresztelőre mentünk, nagyon örvendtem, hogy épp nálam volt a
Magyarinda, igy a kisebbik fiamat szépen felvettem a hátamra és úgy
mentünk a templomba. Nagyon szépen, csendben ült a hátamon, szerintem
nagyon jól érezte magát, kényelmesen ült.
A nagyobbat is többször felkötöttem, őt is hátra, nagyon élvezte, és
kényelmes volt, jól eloszlódott a súly. Őt könnyen felkotöttem egyedül
is, a picivel kicsit nehezebben ment, de biztosan belejönnék idővel :)
Összegezve szerintem egy nagyon jó kis hordozó. Nagyon tetszett az a
kis kapocs amivel a kapucnit fel lehet csatolni... (mondjuk azt nem
próbaltam ki és kíváncsi lennék rá hogy vajon nagyobb gyerkőcöknek is
jó a kapucni?). Szerintem kirándulasra és hosszabb utakra is megállja
a helyét, én biztosan ilyet vennék mert nincsen saját súlya, nem kell
pluszba cipelni, és a kicsi zsebbe éppen belefer a minimalis kellék.
Köszönom a lehetőséget hogy kiprobálhattam.
Szeretettel
Zsuzsa
Két újabb vélemény érkezett a Magyarindáról, román nyelven itt olvashatók.
Mókuspárék véleménye a Magyarindáról:
Nekem első ránézésre megtetszett a Magyarinda igényes kidolgozása, szép díszítőmotívuma és kipróbálva is egy nagyon kényelmes és praktikus hordozónak bizonyult.
Ami különösen tetszett benne az maga a csatossága, a készre beállítható, rövid pántok amiket egy-kettő az izgága kisfiam köré tehetek és már indulhatunk is. Ugyanez a jellemvonása az utcán is nagy előny volt számunkra, mivel újabban Mátyás szereti magát lekérni a hátamról, aztán pedig felkérezkedik előre, ezt a "műveletet" nekem Mei Tai-ban kicsit bonyolultabb kivitelezni, pláne ha csak ketten vagyunk.
Háton hordozásnál is, de főképp elől hordozásnál nagyon hasznos a kis csatocska ami a vállpántokat összefogja, mintha a súlyeloszlás is jobb lenne általa. Ha már a súlyt említem szintén a Magyarindát dicséri, hogy könnyű a saját súlya és így nem akadályoz a mozgásban ha időközben kisfiam kikéredzik belőle az utcán.
Szerintem Mátyásnak is nagyon tetszett, hogy nem kell sokat fűzzem a pántokat vagy csak én tudtam ezáltal gyorsabb lenni, mindenesetre nyugisabb volt a beültetéskor, útközben pedig egy darabig lekötötte figyelmét a pánton lévő csatok fürkészése.
Édesanyám is kipróbálta a benne való hordozást, igaz Ő csak előre akarta feltenni, de meg volt elégedve vele, kényelmesnek találta úgy is.
Nagyon jó volt kipróbálni a Magyarindát, köszönjük a lehetőséget!
Mágnes:
Első alkalommal mikor megláttam az oldaladon, szerelmes lettem bele, nagyon nagyon megtetszett, ugyanis azt éreztem, hogy ez Nekem készült, az Én világomat képviseli, nekem kell ilyen. Aztán lebeszéltem magamat a megvásárlásáról, pusztán azért mert Villő már megnőtt mire Én tudomást szereztem erről a szépségről.
S úgy döntöttem, hogy majd ha lesz harmadik gyermekünk akkor Neki vásárolunk egyet.
Nagyon örültem ennek a lehetőségnek, hogy kipróbálhatom mielőtt megvenném.
És akkor következzen a véleményünk( a férjem is kipróbálta és Neki is hasonló volt a véleménye, így kettőnk benyomását osztanám meg):
- Nagyon, nagyon jó volt számunkra a súly elosztás, annyira jó volt a hátamnak hogy nem is fájt, egyáltalán amíg nálam volt, és használtam
-Nagyon kellemes, meleg színvilága tetszett
- A lányom is élvezte, nem volt gond a használatakor.
-Ami viszont kifejezetten kényelmetlen volt, hogy miután felvettem a lányom a hátamra, a vállpántokat csak kizárólag segítséggel tudtam meghúzni, mert nem volt kezem ügyében ( hátra felé kellett húzni, hogy a megfelelő szorítást elérjem s az egy kicsit nehéz volt nekem. A Manducával ellentétben, amelyet csak lefele húzod és működött)
Nem akartam össze hasonlítani semelyik más csatos hordozóval, de sajnos ezt muszáj volt, most mert van viszonyítási alapom.
Nem tudom ezt a készítőkkel lehet -e közölni, ugyanis ha ezen változtatnak szerintem, többen választják majd az Ők termékeit.
Én tudom, így kipróbálva, bármennyire is Engem jellemez, az Én világomat idézi, így nem vásárolnám meg, inkább egy jó minőségű kendőt vennék, a harmadik gyermekem hordozására.
Ha ez változna, gondolkodás nélkül vennék, mert a férjem is és Én is nagyon megszerettük.
Megjegyzés tőlem: a csattal kapcsolatban megkérdeztem a készítőt. Elmondása szerint ezután már egy oda-vissza állíthatós csatot fognak használni, úgyhogy vélhetőleg könnyebb lesz beállítani a pántokat. :)
Kinga:
A fotók alapján volt némi fenntartásom a Magyarindával kapcsolatosan, nem komálom az ennyire echte népiesch darabokat. Ez persze ízlés kérdése, biztosan van, aki kifejezetten a dekorja miatt választja ezt a hordozót, engem viszont épp a kapható minták tartanak vissza attól, hogy azon nyomban rendeljek egyet. Ugyanis hihetetlenül kényelmesnek bizonyult! Háti hordozásra korábban szövött kendőt és Bondolinót használtam, és soha egyik sem volt annyira kényelmes viselet, mint a Magyarinda. Első alkalommal 3 órát volt rajtam Máté, aludt is benne kb 45 percet, és ébredéskor nem sírt, ami pedig elég gyakran előfordult kendőben. Nem vágta a vállam, nem húzta a hátam, nem fájdult meg a nyakam, nem nyilalt a derekam, és Máté testtartása is abszolút szimmetrikus volt benne, szép, nagy terpeszben tartotta a lábát. Ami a használatát illeti, elsőre ügyetlenkedtem, laza pántokkal vettem fel, és miután a gyerkő benne volt, már nem tudtam egyedül feszesre húzni. Másodjára viszont pontosan beállítottam a vállpántokat, és így rendkívül egyszerű volt felvenni bele a gyereket, akár az utcán is - számomra ez a legfontosabb érv az SSC mellett, a kendőt nem bírnám menet közben újrakötni.
A fotókon pedig, némileg ellentmondva kezdősoraimnak, az látszik, hogy a Magyarinda karakteres dekorjához nagyon jól hozzá lehet öltözni. :)))
Köszönjük, hogy kirpóbálhattuk,
2011. február 21., hétfő
Vándor Magyarinda- nyertesek és szabályok
Amint igértem, ma reggel kisorsoltam azon szerencsések névsorát, akik a Magyarinda SSC-t kipróbáltatják. A két blogon összesen 21 személy jelentkezett, és úgy döntöttem, hogy mindenkinek megadom a lehetőséget a próbára, úgyhogy a sorsolás csak azt döntötte el, hogy kik azok akik benne lesznek az első tízben, és kik kerülnek sorra majd a második körben (az első tíz tesztelő után hazahívom a vándort egy kis "inspekcióra".)
Íme a névsor:
Az első tíz tesztelő és a végleges sorrend:
1 zsuzsa- 24 februarie-2 martie
2 Andreea- 3 martie-9 martie
3 Dahnah- 10 martie-16 martie
4 Ligia- március 17 -23
5 Corry- március 24-30
6 Brigita-március 31- április 6
7 Mokuspar
8 Majusvan
9 Magnes
10 Csilla
A második körben a következők próbálhatják ki a Magyarindát:
1 Kinga
2 Igric
3 Kerieri
4 Beata
5 Madalina
6 Kisboszi
7 Mira
8 Nicoleta
9 Elena
Kérek mindenkit, hogy az infokukac greenbabypontro e-mail címre írja meg nevét, postacímét és telefonszámát. Az e-mailben a blogon használt neveteket is említsétek, hogy rátok ismerjek. Amint megvannak a címek, azonnal útnak is indítom a Magyarindát, elsőként Zsuzsához. A további sorrend aszerint alakul, hogy a többiek hol laknak- ha lesz egy városból több résztvevő is, akkor addig marad a Magyarinda az illető városban, amíg mindenki kipróbálta, és csak azután vándorol tovább. A végleges sorrendet itt közzéteszem, amint meglesznek a címek.
Hogyan használjuk a Magyarindát: lásd itt.
Szabályok:
-a Magyarindát jól becsomagolva a 7.napon, futárszolgálattal(ajánlom a Nemo Expres vagy Fan Courier futárszolgálatokat) vagy elsőbbségi küldeményként (Priori Post) küldjük a következő résztvevőnek, esetleg a román posta csomagküldő szolgálatával(ha a településeteken nincs futárszolgálat).
-kérlek írjatok e bejegyzés után egy megjegyzést, ha megkaptáto vagy továbbküldtétek a hordozót
-a próba után a fent említett e-mail címre egy fotót és egy rövid beszámolót várok
-csak akkor mossátok ki a Magyarindát, ha nagyon szükségesnek látszik, kézzel, 30 fokon. Amennyiben lehet, alkalmazzatok csak helyi folttisztítást.
Mindenkinek jó Magyarinda tesztelést kívánok, kíváncsian várom a visszajelzéseket.
2011. február 10., csütörtök
Vándor Magyarinda SSC
A Hajtka mt után, most egy Magyarinda csatos babahordozó szeretne útra kelni. Várja olyan szülők jelentkezését, akik ki szeretnék próbálni egy hétre. A Magyarinda SSC kisbaba és nagyobb gyerek hordozásához is alkalmas, párnázott derék és vállpántjai kényelmesek, használata egyszerű.
Aki ki szeretné próbálni, a következő feltételeknek kell eleget tegyen:
-legyen egy kisbabája :)
-legyen Facebook kontója
Mit kell tenni:
-rajongani Greenbaby Facebook-os oldaláért
-egy megjegyzésben (itt vagy a román blogon található felhívás után)elmondani, hogy miért szeretnéd kipróbálni a Magyarindát (ez nagyon fontos, mert a blogo(ko)n található megjegyzések alapján állítom majd össze a résztvevők névsorát).
-megosztani a Greenbaby Facebook-os oldalának linkjét az üzenőfaladon
Aki egy plusz esélyt szeretne nyerni, írhat egy blogbejegyzést a vándor Magyarinda felhívásról, vagy egy Greenbaby boltban vásárolt termékről.
A próbára jelentkezők közül tíz szerencsés kisorsolt próbálhatja ki majd a Magyarindát egy-egy hétig. A próbáról kérünk majd egy fotót a Facebook-ra és egy rövid beszámolót a blogra. Jelentkezési határidó: február 20, reggel 9 óra.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)