2011. június 23., csütörtök

Természetes gondoskodás menstruáció idején



Talán sokan nem is tudják, hogy a megszokott egészségügyi betétek, tamponok helyett ma már más alternatívák is léteznek. De előbb kérdezhetnénk, hogy miért is kellene alternatívák után nézni. Lássuk!

Eldobható menstruációs termékek


A ma használatos egészségügyi betétek az első világháború óta léteznek. Cellulózból és polimer porból készülnek. Ez utóbbit vagy petróleumból, vagy búzából vonják ki, és ez az, ami térfogatának többszörösére nőve szívja fel a nedvességet, miközben zselévé alakul.

Itt egy kisfilm az intimbetétek készítéséről:



Az eldobható intimbetétek és tamponok nem gyakorolnak kedvező hatást az egészségre. Klórral fehérítik őket, és a folyamat alatt keletkező dioxin bizonyítottan rákkeltő vegyület. Az intimbetétek, akárcsak az eldobható pelenkák, nem engedik levegőhöz jutni az intim területeket. A tamponok pedig erősen szárító hatásúak, így kedveznek a gombásodás megjelenésének, használatuk során cellulózszálak válhatnak le, melyek a hüvelyben maradnak. A tamponok használata során fennáll a toxikus sokk szindróma kialakulásának veszélye is. Az intimbetétek illatosításához használt illatanyagok, valamint a műanyag allergiás reakciókat idézhetnek elő.

Környezetre gyakorolt hatásukat tekintve, ugyanaz a helyzet, mint a mosható pelenkák esetében: nem újrahasznosíthatók, a szemétdombra kerülő intimbetétek kb 500 év alatt bomlanak le. A Greenpeace szerint az egészségügyi betétek és tamponok gyártása az egyik legszennyezőbb iparág, ugyanis a betétek és tamponok gyártása sok alapanyagot és sok vizet igényel, és sok kémiai eljárást alkalmaznak. Egy nő több mint 11000 eldobható egészségügyi betétet vagy tampont használ el élete során.

Egészséges és környezetbarát alternatívák:

A mosható intimbetétek biopamutból készülnek, nem fehérítettek, tehát nem tartalmaznak dioxint vagy más káros anyagokat. Használatuk közben a bőr szabadabban lélegezhet, mint a cellulózból készült betétek esetében, így nem áll fenn a gombás fertőzések veszélye. A mosható betéteket nem kell hónapról hónapra újból megvásárolni, elegendő egy készletet beszerezni. Nem szennyezik a környezetet.
A mosható intimbetétek hátránya, hogy mosni kell őket, és valamivel nagyobbak, vastagabbak, mint eldobható társaik, ezért meg kell őket szokni.
Azok számára, akiknek nem szimpatikus a mosható betét, jó alternatíva lehet az eldobható biopamutból készülő betét.



Az intimtölcsér orvosi szilikonból készül, hipoallergén, és semmiféle káros vegyületet nem tartalmaz. A tamponokkal szemben nem szívja magába a nedvességet, hanem csak összegyűjti a folyadékot, így nem borítja fel a PH háztartást, tiszteletben tartja a természetes egyensúlyt. Használatukat sosem hozták összefüggésbe a toxikus sokk szindrómával.
Az intimtölcsér háromszor több folyadékot képes összegyűjteni mint amennyit a legnagyobb nedvszívású tampon felszív, így használata rendkívül kényelmes. Elegendő 4-8 óránként kiüríteni. Az intimtölcsér sportoláshoz, utazáshoz is kényelmes. Az intimtölcsér környezetbarát és gazdaságos megoldás is: egyetlen tölcsért évekig lehet használni. Használata egyszerű, bár egy kis tanulást igényel. Világszerte nagyon sok nő használja megelégedéssel.

Íme egy kis videó a Mooncup használatáról:


A Greenbaby boltban Imse Vimse biopamut intimbetéteket (három méretben- tisztasági, normál és éjszakai), valamint Mooncup intimtölcsért lehet vásárolni.

Nincsenek megjegyzések: