
Ennek a bejegyzésnek az ötlete úgy született meg bennem, hogy számos anyukával találkoztam, akiknek problémáik voltak kisbabájuk szoptatásával. Sok anyuka lelkesen fog neki a szoptatásnak, de amikor nehézségek adódnak, elbizonytalanodnak, és nem tudják mit tegyenek, kihez forduljanak. Gyakran előforduló vélt vagy valós problémák pl: az újszülött baba egész nap mellen van, az anyuka azt gondolja, hogy biztos nem elég a teje, az újdonsült anyuka nem tudja, hogy elég táplálékhoz jut-e a kisbabája, begyullad a mell stb.
Ilyen esetben az anyuka környezetében élők igyekeznek tanácsokkal elhalmozni a "tapasztalatlan és tudatlan anyát", így különböző jószándékú, de sajnos sok esetben nem megfelelő tanácsokat hallhatunk a nagymamától, szomszédasszonytól, közeli és távoli rokonoktól, ismerősöktől. Ha szerencsénk van, jó tanácsot adnak, és a szoptatás sikeresen folytatódik tovább. Ha nincs, akkor lehet, hogy elkezdünk tápszeres kiegészítést adni (van amikor indokolt, de nagyon sok esetben nem), a babát teáztatni (szoptatott babánál teljesen fölösleges), cumiztatni vagy egyéb praktikákhoz folyamodunk, és a sikeresen induló szoptatásnak pár hét vagy hónap után vége szakad.
Az is lehet, hogy háziorvosunkat, vagy a védőnőt keressük fel problémánkkal. Itt is két eset lehetséges: vagy jó tanácsokkal látnak el, vagy nem. A tapasztalat sajnos azt mutatja, hogy sok egészségügyi szakember nem rendelkezik korszerű információkkal a szoptatást illetően, és probléma esetén nem tudnak hatékony megoldást találni a szoptatás sikeres folytatásához. Nem is kell feltétlenül elvárnunk, hogy mondjuk a háziorvosunk vagy gyerekorvosunk annyi egyéb mellett a szoptatáshoz is értsen, viszont az nagyon jó lenne, ha az esetleg idejétmúlt megoldási javaslatok helyett ilyenkor ő is megfelelő tudással rendelkező szakemberhez irányítaná a gondokkal küszködő édesanyát.
Mit tehetünk akkor? Ezt az egész bejegyzést tulajdonképpen azért írtam, hogy felhívjam a szoptatási gondokkal küzdő anyukák figyelmét arra, hogy már hazánkban is találhatnak
szoptatási tanácsadókat, akik korszerű információk birtokában, az esetek többségében hatékonyan tudnak segíteni. A La Leche Liga szoptatási tanácsadói olyan anyukák, akik maguk is egy vagy több gyereket sikeresen szoptattak, és saját tapasztalataik mellett a szoptatással kapcsolatos tanulmányokat is folytattak. Ha szerencsénk van, és városunkban is van (Romániában jelenleg Bukarestben, Kolozsváron és Nagyváradon vannak szoptatási tanácsadók) szoptatási tanácsadó, akkor ő hívásunkra akár házhoz is jön, megmutatja a baba helyes mellre tételét, és az anyuka rendelkezésére áll a szoptatással kapcsolatos kérdései megválaszolására. Ha városunkban nincs szoptatási tanácsadó, telefonon vagy e-mailben kérhetünk segítséget. Romániában jelenleg két magyar anyanyelvű szoptatási tanácsadóról tudok: Kovács Katalin, Nagyváradon (képzése folyamatban), valamint Bruncsák Anna, szintén Nagyváradon. A telefonos segítségnyújtás úgy működik, hogy a szoptatási tanácsadó részletesen kikérdezi az anyukát, a szülés körülményeiről, a szoptatás eddigi menetéről, a probléma mibenlétéről, majd megoldási lehetőségeket javasol. Sok esetben a tanácsot kérő továbbra is kapcsolatban marad a szoptatási tanácsadóval, tájékoztatja a helyzet alakulásáról, és szükség esetén újabb tanácsokat kap, egészen a probléma rendeződéséig. Tehát, kedves anyukák: probléma esetén ne féljünk szoptatási tanácsadókhoz fordulni. Ők azok, akik igazán hatékonyan tudnak segíteni.
A hazánkban levő szoptatási tanácsadókat a következő telefonszámokon illetve honlapokon érhetjük el:
Kovács Katalin, a La Leche Liga képzésén részt vevő nagyváradi anyuka: lkovacs75kukacyahoo pont com, telefonszám: 0770102113
Bruncsák Anna, nagyváradi La Leche Liga szoptatási tanácsadó ingyenes szülésfelkészítő
tanfolyamaMárta Muresan, kolozsvári IBCLC szoptatási szakértő
honlapjaRoxana, a La leche szoptatási tanácsadói képzését végző bukaresti anyuka
blogja és
honlapja a szoptatásról.